מדוע האייפון איטי ועובד לאט לאחר עדכון גרסה במיוחד בדגמים הישנים

לאחר שנים רבות של ספקולציות האמת יצאה לאור, בסמוך לצאת הגרסה החדשה שאפל השיקו משתמשים רבים שמו לב שמכשריהם מהדגמים הישנים יותר הגרסה הופכת את האייפון לאיטי יותר.

הטענה שאפל מנצלת את כוחה לגרום ללקוחותיה לרכוש אייפון חדש בגלל ירידה במהירות הטלפון החכם מסתברים כלא נכונים וכבר נסביר לכם מדוע.

בכדי לאמת את בעיית האטיות ערכנו ניסוי בין שני מכשירי אייפון 5S שמאמת את הודעת אפל, את התוצאות תוכלו לראות בהמשך העמוד.

הנושא הרגיש שאפל מאטה את האייפונים נשמע רק לכיוונה של אפל, גם נגד חברות רבות נפוצות שמועות שהן מתכננות את מוצריהם מראש כך שלאחר פרק זמן מסוים יצוצו בהדרגתיות בעיות תפעוליות שבסופו של דבר יוליכו שולל את הלקוח לרוכש דגם חדיש יותר מה שיוביל לרווחים גדולים יותר בחברה.

 

אם אנחנו כבר מדברים על ניצול של חברות שונות הגיע הזמן שיזיזו את אור הזרקורים לכיוון הנכון…

כל לקוח של סמסונג יודע שברגע שצריך לתקן את המסך בגלקסי חברת סמסונג דוחקת אותו לקיר, מספקת למעבדה את המסך, המורכב על מכלול שלם שמכיל את מסגרת המכשיר, לחצן הבית, שקע הטעינה, האוזניה ועוד עשרות חלקים אחרים שבעצם מייקרים את מחיר המסך עד כדי 1300 שקלים!

למעבדות הסלולר ברור שסמסונג מנצלים את המונופול שלהם על תעשיית המסכים(שלא ניתן לזייף אותם פשוט לא כלכלי, בנוסף סמסונג מחזיקים בפטנט על הטכנולוגיה) ומוכרים מסך בודד מהדגמים החדשים באלף שקלים! שלעתים מהווה 70% משוויו של הטלפון החכם.

 

לגבי בעיית המהירות של אפל אני בטוח שגם אתם ניסיתם את זה.. לדוגמה כשהאייפון 6 נהיה איטי לא חסרים מדריכים באינטרנט ש"ילמדו אותכם"(לא באמת) כיצד להעלים בעיות המהירות של האייפון האיטי.

לאחר עשר שנים של ניסיון בתיקון מכשירי אייפון אני יכול לומר לכן בוודאות כל הפעולות שמציעים במדריכים אלו מלבד סגירה של יישומים או פונקציות כמו "שירותי מיקום" לא ישפרו כלל את בעיית האטיות במכשירי האייפון. אולם במכשירי אנדרואיד "איפוס הגדרות יצרן" יכול לעזור לעזור לבעיות אטיות, תקלות תכנה וצריכת סוללה.

ללא יוצא מהכלל בכל מכשירי אפל חווית המשתמש עלולה להיפגע, חשוב לזכור שבכל פלאפון וגם באייפון קיימות תקלות נפוצות ולעתים הפתרון פשוט גם כשהאייפון פועל לאט. 

בכל פעם לאחר עדכון גרסה משמעותי שבו האייפון עובד לאט, גל האשמות שוטף את הרשת שאפל מאיטה את מכשירי האייפון באופן מכוון לגרום לנו לרכוש אייפון חדש נשמע בכל עבר.

נוח לחשוב שתמיד מנסים לגנוב אותנו, אבל זו לא הסיבה, חברה גדולה בעלת החוזק הכלכלי הגדול בעולם לא צריכה לגנוב מאף אחד.

 

אפל אכן מאיטה את מהירות האייפון!

בעזרת עדכוני הגרסאות אפל תמכה בבעלי מערכות ישנות כשהאטה במכוון את המעבד

המטרה לאפשר הפעלת ממשקים הדורשים סוללה חזקה יותר מזו שקיימת בטלפון.

 

 

אגב בכל מכשירי הסלולר יש ירידה במהירות המעבד ההבדל שמכשירי האייפון הישנים בעלי המעבדים האטיים והישנים פשוט מחזיקים מעמד בחיים יותר ולכן יש יותר תלונות על אטיות במכשיר.

מכשירי אפל מיוצרים בשאיפה להיות רלוונטיים למשך כ 6 שנים, כך אפל טוענים אולם הרבה לפני זה רואים סימנים שהאייפון עובד לאט אפליקציות בקושי נפתחות וכולם עצבניים. 

חברה מוכרת כמו אפל שרוצה להרוויח חייבת לרצות את לקוחותיהן, אפל מודעים לכך שברגע שהלקוח מרגיש מרומה הם יאבדו אותו לעד.

ההסבר מדוע האייפון איטי בהחלט סביר ומתקבל על הדעת מהסיבה הפשוטה שאפל מעוניינת שמכשיריה יעבדו ללא בעיות כשמטרה היא שביעות רצונם של הלקוחות שיוביל לרכישה חוזרת.

אפל הודיעו לאחרונה שהאייפון עובד לאט בכוונה

לאחר פרסום של מחקרים רבים לכבי כך שאפל גורמת למכשירים להאט בכוונה בכדי להגביר מכירות של טלפונים חדשים אפל החליטה לצאת בהודעה ולהסביר את הכל. 

הגישה שמנחה את אפל היא לייצר מוצרים שנותנים מענה מקיף ככל האפשר, כשהמטרה העיקרית היא לייצר לרוכשים חוויה שונה לחלוטין ממוצרים מקבלים והם מצליחים בכך.

אפל הודיעו שהם אכן מאטים את הטלפונים אולם הסיבה מורכבת יותר מאשר קשירת קשר שתפעיל לחץ על הלקוח לרכוש מכשיר אייפון חדש.

עליה חדה בחיפוש בגוגל "אייפון נהיה איטי" לאחר עדכון גרסה

בכל פעם שאפל מוציאים לשווקים מכשיר אייפון חדש, החיפוש בגוגל עבור מילת מפתח "אייפון נהיה איטי" קופצים לראש החיפושים.

הסיבה היא מכשירים ישנים בעלי סוללות ישנות מאלצות את תוכנת IOS 11 להנמיך את מהירות המעבד אחרת האייפון האיטי יקרוס ומתח הסוללה לא יצליח להחזיק את המכשיר בחיים.

אייפון איטי לאחר עדכון גרסה

בגרף ניתן לראות לאורך השנים את החיפושים שאנשים מבצעים בגוגל כשהאייפון עובד לאט בכל עדכון גרסה כשיוצא מכשיר חדש

הסיבות השכיחות לאייפון איטי

בכדי להבין את הסיבות לבעיות אטיות באייפון שפועל לאט חשוב להבין שביצועי המכשיר תלויים בהמון גורמים שונים.

סוללה ישנה – נכון זה נשמע מוזר, מדוע סוללה קשורה למהירות? אגב זו גם "התקלה" השכיחה ביותר כשהאייפון פועל לאט לאחר עדכון ונסביר לכם כאן בהמשך.

הגרסה המותקנת על המכשיר – לכל גרסה יש השפעה אחרת על המכשיר, ככל שהדרישות שלנו נוסקות הטכנולוגיה מתקדמת ומבחינת תוכנה העומס על מכשיר ישן גובר עם הזמן. 

גיל המכשיר – ביחס לתכנה שמתעדכנת ולפיתוחים החדשים גילו של המכשיר והחומרה נשארים מאחור וממשיכים להתיישן, התכנה מתעדכנת ומותאמת לצורך טכנולוגי שמשתנה במהירות והמעבד נשאר עם אותם יכולות ומהירות.

זמינות נפח אחסון – במקרים רבים בהם אין כלל זיכרון פנוי במכשיר יתכן ותחוו האטה באייפון, חוסר המקום הפנוי גורם למעבד להתאמץ בהפעלה של יישומים.

שימוש – ההבדל במהירות ניכר בין משתמשים שונים מפאת אופי שימוש שונה, כלומר משתמש אחד "כבד" יותר בכמות המידע ומתקין אפליקציות רבות והשני לא.

כיצד התכנה מזהה האם הסוללה חדשה או ישנה?

מערכת ההפעלה באייפון IOS מתוחכמת למדי וכוללת שליחה של דוחות לשרתי אפל על מצב הטלפון בכל רגע נתון גם כשאייפון איטי מדי, המידע הזה מנותח ופתרונות מיושמים בכל שלבי הפיתוח.

התכנה יודעת לקרוא את מספר מחזורי הסוללה באייפון ולשנות את צריכת החשמל של שבבי הטלפון בהתאם, כך שאם הצריכה שלהם נמוכה(צריכה נמוכה שווה להפחתה בביצועים) יותר הטלפון יפעל באטיות.

בדקו בעצמכם האם האייפון איטי בגלל הסוללה

עברו על הסממנים הבאים נכון/לא נכון ותוכלו להבין בעצמכם האם האייפון איטי בגלל הסוללה

  1. האייפון כבה בעצמו לפני כשאחוזי הסוללה מגיעים ל 1%? – המשמעות שבריאות הסוללה לא טובה.
  2. הגרסה באייפון ישנה? – חשוב לעדכן גרסאות אחרת בעיות תכנה ובאגים עלולים לגרום להתרוקנות מהירה של הסוללה.
  3. הסוללה באייפון לא הוחלפה מעולם(הסוללה מקורית)? – 500 מחזורי טעינה כל מחזור מ-25% עד 100% אורך חיי סוללה כשנתיים.
  4. הסוללה הוחלפה אבל האייפון עדיין איטי? – סביר להניח שהתקינו לכם סוללה לא מקורית או משומשת שמחזורי הטעינה כבר נוצלו.
  5. האייפון נטען מהר ופורק את הסוללה מהר? – הסוללה אינה תקינה, תאי הסוללה לא שומרים יונים חשמליים באופן מיטבי.
  6. האייפון מלא בזיכרון ואין מקום? – חשוב לוודא שבזיכרון הטלפון יש לפחות 2 ג'יגה זיכרון פנוי אחרת האייפון עובד לאט.

גם רק אחד מהסממנים יכול לשמש כאינדיקציה מדויקת שאיטיות האייפון נובעת כתוצאה מהסוללה אולם רצוי לגשת למעבדה לחוות דעת.

הניסוי שערכנו להבין את בעיית ה"אייפון איטי"

לצורך הניסוי לקחנו מכשיר אייפון איטי דגם 5S בן שנתיים, הגרסה המותקנת החדשה ביותר IOS 11(הגרסה העדכנית ביותר נכון ל 25.12.17 וכנראה גם האחרונה לדגם 5s).

מהצד השני לביקורת הניסוי השתמשנו במכשיר אייפון 5S חדש לגמרי שפתחנו מהקופסה, על הטלפון התקנו את הגרסה העדכנית ביותר IOS 11.

בנוסף ביצענו איפוס מלא למכשיר הישן ווידאנו שעל שני המכשירים מותקנים אותם יישומים.

הבדלים באיטיות בין המכשירים לפני החלפת הסוללה

במכשיר הישן חווינו איטיות בכל מערכת ההפעלה אבל בעיקר בהקלדה ובזמן הפתיחה של אפליקציות מערכת.

בעלי המכשיר הישן מצביע באופן ישיר על התדרדרות במהירות מאז יציאת האייפון x והשקת הגרסה החדשה IOS 11, מה שמאמת את תופעת האיטיות.

מהירות המעבד שנמדדה:

  1. באייפון 5S החדש – המהירות עמדה על 1.4GHz
  2.  באייפון 5S הישן – המהירות עמדה על 0.9GHz

לאחר החלפת הסוללה באייפון 5S בן השנתיים

השלב הבא לנסות לבדוק האם ע"י החלפת סוללה באייפון הישן מהירות המעבד תשתפר.

החלפנו סוללה חדשה ומקורית באייפון שעובד לאט, הדלקנו את המכשיר ובדקנו האם האייפון איטי כפי שהיה לפני החלפת הסוללה.

בהחלט הורגש שיפור משמעותי בכל פעולה במכשיר, הפעלנו את אפליקציית המעבד, מיד הבחנו שמהירות המעבד השתנתה מ- 0.9GHz ל- 1.4GHz.

מהירות המעבד משתנה אייפון עובד לאט

צילום מסך של הטלפון הישן – מצד שמאל עם הסוללה הישנה ומצד ימין עם הסוללה החדשה

הקשר בין אייפון איטי לסוללה ישנה 

התכנה IOS פועלת בשיתוף עם הסוללה, כלומר התכנה היא זו שאחרית על על שימוש ברכיבים(שבבים על לוח האם) והם אלו שגורמים לצריכה מוגברת של הסוללה מה שגורם להתרוקנות מהירה.

עדכוני התכנה מותאמים לעבודה עם סוללה בריאה, ברגע שאנחנו מעדכנים גרסה באייפון למכשיר ישן בן שנתיים שהסוללה בו ישנה, הגרסה מתוכנתת להאט את קצב המעבד בחצי.

הסיבה שהתכנה החדשה מאטה את מהירות המעבד היא שהסוללה הישנה אינה מצליחה להתמודד עם צריכת הזרם הגבוהה של שבבי הטלפון שעליהם.

לכן בכדי לשמור שהאייפון לא יכבה בפתאומיות בכל עשר דקות אפל מבצעת את ההפך מ- over cloaking ולכן האייפון הופך לאיטי ופועל לאט ועל ידי כך לא לגרום לעומד על הסוללה שעלול להוביל לאתחולים חוזרים.