מטען מקורי לאייפון 6/7 או מטען לא מקורי? מהם ההבדלים במטעני הקיר/בית לאייפונים

 

 

תופעת המטענים המזויפים גוברת בימים אלו, יתכן שהיא גוברת מכיוון שמרבית האנשים מבינים כעת שיותר משתלם להם לרכוש מכשיר סלולרי מחו”ל או להזמין מהאינטרנט, בשתי הצורות נתקל בבעיות, האחת תצריך מאתנו מתאם מיוחד למטען המקורי שהבאנו מחו”ל והאחרת נוגעת לגבי רכישות באינטרנט – פשוט לא ניתנת האפשרות לשלוח מטענים בדואר מתוקף החוק.

בשני המצבים זה מצריך מאיתנו לגשת לחנות הסלולר או אפילו הפיצוצייה הקרובה לביתנו ולרכוש מטען שאיננו יודעים מקורו מהו וכיצד פעולת ההטענה של המטען משפיעה על הטלפון החכם שלנו. 

מרבית האנשים לא משקיעים מחשבה רבה ברכישת מטען קיר מקורי לאייפון 6/7 או לא מקורי למכשיר שלהם ומייחסים לכך מוצר פשוט ובסיסי בכדי להטעין את הסוללה של מכשירם.

צוות מעבדת תיקון אייפון יחשוף כאן בפניכם ע”י חקירת המטענים לדגמי אפל ומספר עובדות בכדי להבין שמטען מקורי של אפל יכול לחסוך עשרות שקלים עד מאות שקלים, אפילו להציל חיי אדם והשאלה הנשאלת היא האם שווה להשקיע סכום לא מבוטל במטענים המקורים ובכבל המקורי לאייפון 6 או במטענים תחליפים וכבלים מזויפים?

 

iphone-6-ipad-charger מטען קיר מקורי לאייפון 5/6/7

ע”פ הנחיות אפל המטען המקורי לאייפד מתאים ובטוח לשימוש גם לאייפון 6 ואף יטעין את האייפון מהר יותר מהמטען הרגיל של ה-5W.

 

 

ראש מטען מקורי לאייפד 149 שקלים

ראש מטען מקורי לאייפון 7 110 שקלים

מטען וכבל מקוריים לאייפון 7 200 שקלים

 

 

 

תקלות שעלול לגרום מטען קיר לא מקורי לאייפון 5/6/7

 

במטען – התחשמלות, קרינה מוגברת, התחממות, התלקחות שתוביל לשרפה ופיצוץ.

בטלפון – התלקחות הסוללה, נזק לרכיבים בלוח האם, נזק לשקע הטעינה והתחממות יתר.

 

מטען מקורי לאייפון 6/7 מחיר:

בדרך כלל מטענים מקוריים של אפל מיוצרים מחומרים יותר יקרים זאת מכיוון שלא חוסכים באמצעים ובבטיחות שלהם.

מחירים של מטענים מקוריים שנדגמו מהאינטרנט ומהאתר הרשמי של אפל – בין 19 דולר ל49.95, ישנם גם מטענים שמסוגלים להטעין עד שתי מכשירים בו זמנית.

מטענים לא מקוריים המדמים מטענים של אפל  עולים בד”כ בין 2 דולר ל15 תלוי באיכות המוצר.

בארץ מחירו של המטען המקורי לאייפון 7 עומד על 110 ש”ח וניתן להשיגו אצלנו בחנות. בואו ניקח לדוגמה מעבדות לתיקון אייפון בת”א כמות החנויות שם אדירה לכן התחרות רבה ובעלי החנויות מחפשים להוזיל בכל דרך את הכבל והדרך הפשוטה והקלה ביותר להתחרות במחיר רצפה היא לרכוש מספק אביזירם לאייפונים המייבא כבלים מזויפים או תחליפים וכך להגביר את התחרות ולהוריד את מחירו של הכבל. 

 

 איכותו של המטען המקורי:

בפירוק המטען המקורי לאייפון 6 – ניתן לראות שאפל לא חסכה בעלויות, ניתן לזהות קבלים גדולים מסוג אלקטרו-ליטים שמשפרים את איכות זרימת החשמל ויכולת העמידות שלהם בחום גבוהה יותר.

אפל השתמשה בנתיך של 2 אמפר במטרה ליצור הגנה מרבית נגד קפיצות חשמל שעלולות לסכן את האייפון המחובר אליו.

בנוסף קיים חיישן טמפרטורה שיודע לזהות עליה חדה בטמפרטורה וגורם להפסקת פעילות המטען במקרי טמפרטורה קיצוניים.

בפירוק המטען המשוכפל – ניתן לראות טכנולוגיה פשוטה יותר וחיסכון משמעותי באיכויות, אומנם קיים נתיך למטרת הגנה, אך לא ניתן לדעת את יכולות ההתמודדות שלו עם קפיצות מתח. בנוסף איכות הקבלים במוצר עשויים מחומרים זולים ויכולת העמידות שלהם נמוכה.

בנוסף לכך לא קיים חיישן טמפרטורה שידאג להפסיק את פעולת המטען בהתחממות גבוהה.

מכיוון שהמטען הלא מקורי נבנה בצורה פשוטה יחסית ובסביבה חסרת אמצעים, בבדיקות מעבדה ניתן לראות שזרימת החשמל מאד לא יציבה עם קפיצות מתח מרובות העשויות להזיק לאייפון ובנוסף לכל המטען מספק אך ורק 5.9W במקום 10W, כך שבנוסף הטעינה תהיה אטית יותר.

 

 

מבנה המטען המקורי לאייפון 6

 

בכדי להבין זאת, עליכם להבין איך מטען עובד ומה מתרחש בעצם בקופסה הקטנה הזאת שמחוברת לשקע בקיר.

 

החומרים שממנו המטען עשוי מתחלקים למספר חלקים:

 

1) המעטפת – פלסטיק חזק שבד”כ עמיד בחום עד דרגה מסוימת.

2) המעטפת הפנימית – חומרי בידוד מסוגים שונים (גומי לבידוד חשמלי וחומרי בידוד חום מסוגים שונים).

3) קבלים – תפקידי הקבלים בעיקר לאגור חשמל ולהזרים אותו בכמות אחידה אל תוך המעגל, ישנם קבלים מסוגים שונים ומחומרים שונים.

4) נגדים – כשמם כן הם ליצור התנגדות במעגל כדי ליצור איזון וזרימה אחידה של חשמל אל המעגל.

5) פילטרים וסלילים – מטרתם בעיקר למנוע הפרעות אלקטרומגנטיות במעגל ולגרום לזרימת החשמל במעגל להיות איכותית ורציפה.

6) נתיכים- תפקידם ליצור מנגנון ניתוק והגנה במידה והמעגל כשל ונוצרה קפיצת מתח גבוהה מדי העלולה לסכן את המכשיר המחובר אל המטען.

7) דיודות – תפקידם ליצור המרה ולהוליך את הזרם בכיוון אחד.

8) חיישני טמפרטורה – תפקידם להעביר חיווי לבקר המטען במטרה להפסיק את פעולת המטען במידה ומתחמם יתר על המידה.

9) השנאי – תפקיד השנאי הוא להמיר את החשמל המגיע מהשקע בקיר מזרם עקיף לזרם ישר, בעצם תפקיד השנאי לספוג את ה-220 וולט (בזרם עקיף- AC) שזורם מהשקע בקיר שלנו ולהמירו ל5 וולט (בזרם ישר -DC) ולכן בד”כ צורתו תראה כסליל עבה המלופף סביב עצמו.

 

מטען לא מקורי אייפון 6 מהסוג הפשוט מחולק לשני אזורים, אזור הוולט הגבוה ואזור הוולט הנמוך, חשמל שמגיע מהקיר מזרים כ-220 וולט, נכנס לתוך המטען שלנו בקיר, המטען שלנו מזרים את החשמל דרך אזור הוולט הגבוה ולמעשה דרך הרכיבים השונים במטען האייפון 6 – החשמל מומר לוולט נמוך של כ5 וולט מזרם עקיף לזרם ישר (מ-AC ל-DC) ישירות לתוך המכשיר שלנו שמסוגל לצרוך לא יותר מ5 וולט.

במידה וחלילה המטען לאייפון 6 כושל מאיזו סיבה שלא תהיה – דמיינו שזורם למכשיר האייפון 6 שלכם שאתם אוחזים ביד, או גרוע יותר מצמידים לאוזן במהלך דיבור, יותר וולט ממה שהטלפון שלכם מסוגל להתמודד עמו, במקרה הגרוע ביותר אם המטען כשל במאה אחוז, יכול לזרום אליכם כ-220 VOLT למכשיר וישירות אליכם במידה ואתם יחפים על הרצפה.

במקרה הטוב הוא שהמטען לאייפון 6 הלא מקורי יוכל לספוג חלק מהזרם החשמלי ותקבלו סך הכל מכת חשמל קלה והפלאפון יחדל מלתפקד.

 

 

מה ההבדלים בין מטען מקורי לאייפון 6 למטען לא מקורי?

 

ניקח לדוגמה את המטען של אפל ומטען משוכפל של אפל ונמנה את ההבדלים.

 

כיצד מזהים אם המטען מקורי או לא?

 

מאד קשה לזהות אם המטען לאייפון שרכשתם מקורי או לא אך עדין ניתן לדעת לפי המחיר או צורת המטען, בנוסף ישנם גם מטענים תואמי אפל כלומר אלו מטענים שחברותו מוכרות וגדולות המשתמשות ברכיבים וחומרים איכותיים מאד ובקרת האיכות שלהם גבוה לכן הם מזמינים את צוות הפיקוח של אפל הבודק את המטענים שלהם מאשר אותם וחותם עליהם כמורשים לשימוש במכשירי האייפונים.

המטען המקורי של האייפון 6 (המטען הדק האורגינל) בתוכו קיים מספר סידורי כך שאם נסתכל בתוך שקע ה-USB של המטען נוכל לראות ספרות ואותיות מטבעות התוך השקע על רקע לבן במטען הלא מקורי אין מספר סדורי.

iphone-charger-serieal-number

 

 

בטיחותו של מטען האייפון 6:

 

למעשה העיקרון החשוב ביותר והבולט ביותר זה הבידוד שיוצרים בתוך המטען לאייפון 6, מאחר ואנו יודעים שמטען יודע להמיר בין 220 וולט ל5 וולט, עלינו לוודא שההמרה תשמר בצורה הבטוחה ביותר, במידה והבידוד בין המתח הנמוך והמתח הגבוה מופר, אנחנו נהיה בסכנה גבוהה.

במטען המקורי לאייפון ניתן לראות בבירור שלא חסכו בחומרי בידוד ויצרו הפרדה מושקעת ותכנון נכון בין המעגל של המתח הגבוה למתח הנמוך, כך שגם באזור עם לחות גבוהה הסיכוי הוא קלוש מאד שתהיה קפיצת מתח גבוהה בין שני האזורים המוגנים.

במטען הלא מקורי לאייפון 6 ניתן לראות שחסכו באמצעי בידוד, במידה וחלילה המטען יהיה באזור עם לחות גבוהה כגון מקלחת, המשתמשים במטען יהיו בסכנה ממשית.

עוד פרט חשוב נוסף שהבחנו בו הוא שבמטען המקורי לאייפון 6 ניתן לראות שקיימת הארקה. לעומת הלא מקורי שלא קיימת בו הארקה. חשיבות ההארקה היא בכדי למנוע נזק למטען במקרים של ברקים וקפיצות מתח גבוהות.

לסיכומו של עניין אנחנו לומדים ששימוש במטענים לאייפונים שלא מקוריים יוצר עבורנו סביבה לא בטוחה ואפילו מסוכנת, לכן עלינו להתחשב בדברים שנכתבו כאן ולרכוש אך ורק מטענים מקוריים, במידה ולא קיימים בנמצא, עלינו לפחות לחפש את המטענים היותר איכותיים ולשלם קצת יותר. ניתן לזהות אותם על ידי סימון תו התקן האירופאי או הישראלי של מת”י.