חלקים מקוריים לאייפון של חברת אפל – כל מה שרציתם לדעת ולא העזו לספר לכם

למי לא קרה שנשבר המסך באייפון, התקלקל כפתור הבית או שהאייפון התחיל לעשות צרות? ובאופן לגיטימי אנו מחפשים לחסוך ופונים למעבדת תיקון אייפון שתיתן לנו שרות וכידוע אנו הישראלים תמיד נוהגים לערוך סקר שוק קטן לבדוק שלא עובדים עלינו ולבחור במקום שנראה לנו הכי אמין והכי זול, אמינות היא דבר חשוב ופאקטור מחיר התיקון הנו שיקול מרכזי לתיקון הטלפון, אך כבעלי המכשיר רובנו איננו מיחסים את משקל המחיר ביחס לאיכות הטיפול ובחורים בזול אך משלמים על כך ביוקר וזאת מפאת חוסר ידע והבנה אל מול כרישי המעבדות. 

איכות, ירידה לפרטים ומקצועיות דורשים משאבים רבים בין אם זה מיקרוסקופ אלקטרוני לטיפול בתקלות לוח, מכלולי בדיקה ממוחשבים וכלה בחלקים מקוריים, ואתם שואלים… "אז למה התיקון כך כך יקר?" מפני שהוא עובד בצורה מוחלטת וחד משמעי עבור מכשיריכם, בלי כאבי ראש בלי לבזבז כספים שוב ושוב על תיקון שלא עזר ולחזור כמה פעמים לאותה המעבדה עם אותה התקלה ולהרגיש חוסר האונים אל מולו של שוק פרוץ ואפרורי שבו כל אחד אומר מה שבא לו ואיך שמתחשק לו אז באנו לכאן לעשות לכם קצת סדר בחלקים וגם בראש.

 

צרכנות חכמה נותנת שקט ותחסוך כסף רב!

בתור בעל מעבדה ובתחום הסלולר למעלה מ 8 שנים, נתקלתי לא פעם ולא פעמיים במקרים שהשאירו אותי פעור פה וזה עדיין קורה גם כיום ואפילו בחברות הסלולר הגדולות ביותר מגיעים לאוזני סיפורים שאינם נתפסים וכמו שכולנו יודעים היכן שיש כסף יש נוכלים ורמאויות וכאן צוות המעבדה שלנו יספק לכם כלים לשאול את השאלות הנכונות בחנויות הסלולר כך שלא תפלו בפח בקלות.

 

מדוע אומרים שאין חלקים מקוריים לאייפון?

שאלת השאלות! הגעתם למעבדה להחליף את המסך באייפון 6 החדש שלכם, ואתם בתומכם שאלתם את נציג השרות "הטלפון יחזור להיות בדיוק כפי שהיה כשרכשתי אותו?" "המסך שאתם מחליפים לי מקורי?" ולפתע תשמעו כל מני תשובות מוזרות כמו "אין לזה חשיבות, המסך עובד רגיל כמו הקודם" או "המסך עצמו מקורי והזכוכית לא מקורית" ואחרי תחקור נוסף קטן יאמרו לכם "אין דבר כזה מסך מקורי" אחדש לכם כן יש מסכים מקוריים אומנם זה תלוי בהרבה גורמים די קשה ומסובך להשיגם אך עם מעט רצון ניתן לייבא כל איכות חלקים שהמעבדה תבחר להשתמש בהם, חוסכים באיכות על גב הלקוח ומרווחים מאות אחוזים על חלק מזויף ותיקון רעועה.

לא תמיד כל מעבדה מודעת לכך שישנם חלקים מקוריים וגם אם היתה מודעת מרבית הסיכויים שבכלל אינה תהיה מעוניינת לרכוש חלקים מקוריים, והסיבה היא כסף הרי ברור שחלקים מקוריים עולים למעבדה עשרות אם לא מאות אחוזים יותר והאינטרס הוא להרוויח כמה שיותר אך הבעיה מתחילה כשאתם לא מפסיקים לחזור אל אותה המעבדה שתיקנתם עם אותה התקלה שוב ושוב ואז תתחילו להצטער שא בחרת במעבדה שהתחייבה לחלקים מקוריים ומחיר התיקון היה יקר יותר אבל הייתם מקבלים תיקון איכותי ומקצוע ולכן אלו חלק מהסיבות שבגללן נוצרה בעיה ענקית של חוסר אמון בשוק האכזרי והאפרורי הזה.

ספקי החלקים לאייפון גם הם בדילמה לא פשוטה, קחו לדוגמה את המעבדות לתיקון אייפון בתל אביב שם ישנם מאות מעבדות חדשות נפתחות ונסגרות ללא הרף הרי מרבית בעלי המעבדות בת"א בעל אינטרס להרוויח כמה שיותר והתרבות המעבדות באזור אחד תגרום לתחרות שלא ניתן לשלוט בה ולכן בעלי המעבדות יחפשו ספק חלקים בעל מחירים זולים במיוחד ובכדי להוזיל את המחיר לחלקים לאייפון והדרך היא בכיוון אחד כך שישנה רק דרך אחת שהספק יכול ללכת בה והיא לרכוש חלקים באיכות ירודה כלומר חלקים לא מקוריים ולהוזיל את עלות הרכישה להביא חלקים ירודים אבל מה אכפת לו אם הלקוח יהיה מרוצה מהתיקון רק למשך חודש, את הכסף שלו הוא הרוויח אחרי זה נתווכח עם הלקוח שהשריטה על הטלפון גרמה לשקע הטעינה להפסיק לעבוד

 

 

מעניקי שרות מקצועיים יעדיפו בכל מצב להשתמש במוצר

מקורי על פני מוצר תחליפי או מזויף!

 

היכן מייצרים את החלקים המקוריים לאייפונים?

משתמשי האייפון נוטים לחשוב שאפל מייצרת את המכשיר אך ההפך הוא הנכון אפל מפתחת את המכשירים שלהם אך אלו המייצרים את חלקי המכשיר הם מפעלי אלקטרוניקה בבעלות חברות ענק קחו למשל את TDK חטיבת השבבים שלהם מייצרים שבבים למערכת השמע בטלפון הסלולרי, כרטיס הזיכרון של האייפונים מיוצר ע"י חברת Sandisck הסוללה של האייפונים מיוצרת ביפן ומורכבת בסין, כל חלקי המכשיר מיוצרים במקומות שונים בעולם ומגיעים למפעל אחד הנקרא foxconn ובו מרכיבים את המכשירים עם כל החלקים המגיעים מהמפעלים שאפל עובדים איתם.

אפל מייצרת חלקים מסוימים באייפון למשל את המעבד ורכיב מנהל המתחים האחרי על זרמי החשמל המוזרמים למעגל הטלפון אך אינם מייצרים את המסך, אולם יש להם חוזים עם אותם מפעלים שלאחר זמן מסוים אותו המפעל רשאי לשחרר לשווקים חלקים מקוריים ולשים ידיים על אותם החלקים זה האתגר ואלו החלקים המקוריים היחידים שניתן להשיג לטובת תיקון האייפון.  

דבר נוסף חשוב הוא שאפל מודעים לבעיה בתיקון המכשירים שלהם מכיוון שאינם מאפשרים זיכיון למעבדות או מוכרים חלקים בעצמם, חשבו מה היה קורה אם הייתם רוכשים אייפון הוא היה מתקלקל ולא היה באפשרותכם לתקן אותו, האם הייתם רוכשים מכשיר של אפל בשנית? התשובה ברורה לכן לאפל יש אינטרס מדוע לאפשר מכירה של חלקים מקוריים מאותם מפעלים המייצרים עבורם את החלקים.

מזה כחמש שנים אנו מייבאים חלקים מקוריים לאייפונים וגם לגלקסי ההבדל בין מקורי למזויף ענק ומשפיע על כל חלק ושבב בטלפון ועלול לגרום לנזקים קשים, כמובן שבתוך כל התחום האפור של חלקי חילוף לא מקוריים ישנם חלקים באיכות גבוה יותר שמחירם גבוה יותר מאלו שבאיכות ירודה.

 

 

שימוש בחלקים לא מקוריים מגדיל למעבדה את הרווח

במאות אחוזים ומקטין ללקוח את השקט בתקלות חוזרות!

 

כיצד ניתן להוכיח את מקוריות החלקים?

בעל מקצוע המצטיין בעבודות שם לב לכל פרט ופרט ככל שיהיה קטן ייחס לו חשיבות רבה ובדיוק גבוהה, במהלך בדיקה של מקוריות החלק חובה להשתמש בטלפון מקורי על מנת לאמוד את מקוריות של החלק הנבחן.

כלומר חייבים לפתוח את המכשיר עצמו ולהשוות בין החלקים לרוב מתחת למיקרוסקופ וע"י כך ניתן להבחין בשינויים הנכרים על המרקם של הפלסטיקה או הבדלים בעובי המסך, דבקים שדלפו לצדי המסגרת חותמות מטושטשות שבמקומם אמורות להיות חריטה.

ניסוי שתוכלו לעשות הוא לקחת דבק סלוטייפ ולהדביקו על המסך אם הדבק נדבק המסך אינו מקורי אם דבק הסלוטייפ מחליק המסך מקורי. 

ברקודים וכל סמני זיהוי שונים ניתן לזייף בקלות אך לא ניתן לזייף את איכות החומר או סימני הלחמה של רובוט שאינו משאיר סימנים על כבל קונקטור המסך, או צבעים של מסך התצוגה היכן שמוצגים אלמנטים על המסך ברקע לבן יסתברו כגוון כחול או אפרפר במסך לא מקורי.

 

סימני זיהוי בין מסך מקורי ללא מקורי באייפון 6

מימין מסך מקורי לאייפון 6 ומשמאל חלק לא מקורי, שימו לב להבדלים!

 

מסגרנו בצבע כחול ואדום את ההבדלים בין המסכים, אך לצערנו בתמונה לא ניתן להעביר תחושת מרקם של הפלסטיק הלבן האוחז במסך, כמו כן שימו לב לאזורים האפורים בחלקו העליון של המסך זהו הצד הפנימי של זכוכית המסך, אפשר לשים לב בקלות לשינוי בצבע האפור וגם בעת הרכבת המסך ניתן להרגיש בחוסר תאימות בין חורי הברגים לברגים עצמם כשישנו צורך במאמץ רב להבריגם למקומם או ליישר את חורי הברגים בכדי לאפשר לבורג להיכנס למקומו.

 

על מסך אייפון 5 אין חתימות של אפל אך ישנם סממנים קטנים שבהם ניתן לראות באם המסך מקורי או לא צירפנו תמונות אמתיות של מסך מקורי ולא מקורי.

 

תמונות השוואה מתחת למיקרוסקופ:

*ניתן להגדיל את התמונות ולהבחין בהבדלים בקלות

 

בכחול – חלק מקורי, באדום חלק לא מקורי. ההבדלים מסומנים ניתן להבחין בחומרים אחרים המרכיבים את המסך הלא מקורי. מלבד הסימונים ניתן לחפש עוד הבדלים ולהבחין בהן בקלות כמו בהטבעות תבנית הפלסטיקה השחורה או בגומייה השחורה.

אייפון 5s ההבדל בין צג מקורי ללא מקורי

מימין חלק לא מקורי ומשמאל חלק מקורי, ניתן להבחין בקלות בכבל המסך המסומן באדום שאינו מקורי לעומת הכבל המקורי שאינו חשוף וכך גם במדבקה על הכבל. גם הברקוד בצבע שונה, הכבל השחור מכיל בתוכו חוטי נחושת המעברים חשמל הם מצופים בחומר גמיש היוצר כבל ובתוכו חוטים מיקרוסקופיים ניתן להבדיל בכבל בתבנית החוטים העוברים בתוך הציפוי ולהשוות בין הכבלים.

על הזכוכית ניתן לראות פזה שאינה שייכת לצג מקורי

צילום של חור כפתור הבית באייפון 5S, רואים בברור את הפאה מסביב לחרך הכפתור ישנה פאזה כמעין מדרגה, בתמונה כאן מדובר בחלק לא מקורי. הבדל זה גורם למדרגה בין חיבור המסך לכפתור הבית ומשום כך מרגישים הבדל בגובה כפתור הבית.

חרך כפתור הבית שאיליו נכנס הכפתור עצמו שמים לב שחריטת הכפתור ישרה לחלוטין ללא הפרשי דירוג של פאזה, מדובר במסך מקורי.

 

 

ההבדל באיכות החלקים בין מקורי למזויף

ההבדלים נובעים בעיקר באיכות חומרי הגלם וגימור הפלסטיקה, למשל קרה לכם שהחלפת מסך והרגשתם שנוצר שקע בכפתור הבית? או שהמסך מקבל מכה קטנה ונשבר בקלות?

מחירים החלקים המקוריים אינם נועדו לגזול את כספיכם אלה לתת לכם את אותו המוצר שרכשתם כשהיה חדש, איכות הכבלים המחברים בין כל החלקים בתוך האייפון גם להם ישנה חשיבות, שימוש בכבל לא מקורי עלול לגרום לקצר מפאת חוזקו ואף להתייבש ולא לעמוד בתנאי חום מסוימים ולחדול מלעבוד או להוליך חשמל כראוי.

כך גם לגבי סוללות מקוריות לאייפון, אנו אומרים לעצמנו "זו רק הסוללה מה כבר יכול להיות?!" טעות מרה לחשוב שמדובר רק בסוללה הטכנולוגיה ממנה בנויים הסמארטפונים דורשים זרם מדויק מאד לטובת עבודה תקינה שלהם סוללה לא מקורית תגרום לחימום יתר, קצר ואפילו שריפה של רכיבים קשורים.

 

ההבדלים במחירים בין חלק מקורי ללא מקורי

חלק מקורי עולה בין 40% ל 70% יותר מחלקים מזויפים, מחודשים או תחליפים והרי התחרות בתחום זה קשה מאד ולכן הופכת את שירותי התיקונים לתחום אפרורי וכואב שאין בו פיקוח ובקרה, מן הראוי שנותני שרות יאמרו את האמת ואכן ישנם מעבדות רבות שאומרות שאין ברשותם חלקי חילוף מקוריים אך גם מציינות שאין להשיג חלקים מקוריים אך זו טעות או מחוסר ידע או מחוסר אמינות.

שימוש בחלקים לא מקוריים מגדיל את הרווח במאות אחוזים למעבדה אך ללקוח יתברר מהר מאד שהתיקון לא צלח או אינו משרת אותו ואת המכשיר בצורה אמינה ולאורך זמן.

לסיכום:

בכל תחום שבו יש תחרות תמצאו הבדלי מחירים משמעותיים הסיבה לא תמיד נעוצה בכך שמנסים לעשוק אותכם, חנות או מעבדה מוסך או חנות בגדים נותני שירות איכותיים ומקצועיים תמיד יעדיפו להשתמש בחלקים מקוריים הן בענף הרכב עד לחנויות בגדים, ע"י כך תבטיחו לעצמך איכות ללא פשרות ושקט לאורך זמן.